Berlín za den

V pátek večer jsem se sebrala, zabalila peněženku a foťák a vyrazila vstříc hlavnímu městu Německa. Autobusem Student Agency trvala cesta i s nesmyslnými objížďkami v centru Ústí nad Labem a kolonami na dálnici u Drážďan asi 6 hodin. Ale znáte to, jakmile jedete tímto žlutým busem, je o zábavu postaráno. Než jsme překročili hranice fungovala mi jejich wifi, a potom jsem si na svém monitoru pustila film Zlodějka knih. K filmu 2 věci- docela zajímavé navnadit si atmosféru druhé světové války těsně před tím, než zamíříte do země, která stála za zrodem všech podobných ohavných příběhů… a za druhé- nevynechte v Berlíně venkovní muzeum Topografie teroru! (Nekomentuji úžasné herecké výkony svých oblíbených herců, se kterými jsem poslední půlrok strávila hooodně času na natáčení seriálu Génius! #mustwatch #jsouboží)

Co se tedy dá všechno v Berlíně stihnout za 1 den?

Hned ráno vás musím poslat do kavárny Impala coffee.

Homemade bagely, chutné croissanty, neskutečná káva a čerstvé smoothies… Za mě sedmé nebe. Od této kavárny je to pěšky asi 2 km nebo metrem 2 zastávky na Alexanderplatz a tedy do centra bývalého východního Berlína. Z tohoto náměstí je krásná procházka přes Muzejní ostrov známou ulicí Unter den Linden až k Braniborské bráně. Kolem ní se nachází mnoho dalších významných budov jako je třeba Reichstag, kam je nutné si udělat rezervaci, aby si člověk mohl vystoupit do kupole. Já samozřejmě v rámci spontánního výletu směr Německo neměla zarezervováno vůbec nic, takže tento údajně krásný výhled na mě čeká příště.

Na druhé straně od Braniborské brány se nachází Památník holokaustu, který na mě zapůsobil asi nejvíc ze všeho. Labyrint velký jako fotbalové hřiště s kamennými sarkofágy nepropouští mnoho slunečního svitu a když jsem se procházela přímo uprostřed, začala mi naskakovat husí kůže. Teplota ve středu bludiště klesla alespoň tak o 2 stupně.

Další směr cesty bylo nedaleké Postupimské náměstí, odkud to není daleko k již zmiňovanému muzeu Topografie teroru a pak dále k Checkpoint Charlie a Muzeu berlínské zdi. To vše je vlastně na jedné ulici. Pokud se člověk rozhodne jít pořád dál stejným směrem, dostane se do čtvrti Kreuzberg. Za mě asi ta nejoblíbenější část Berlína.

Za zmínku stojí Prinzessinnengärten. Tyto zahrady v samém srdci Berlína slouží obyvatelům k pronájmu a libovolnému pěstování vlastní zeleniny, ovoce a bylinek. O víkendech se tu konají také farmářské trhy a nechybí ani venkovní bar s občerstvením. A protože byla sobota, může se teď moje maminka těšit z domacího pesta.

Prolíná se zde mnoho kultur a na každém rohu najdete nějaký zajímavý butik nebo výbornou restauraci, která má nejlépe grafiti po celé zdi. Ochutnala jsem tu poprvé korejské jídlo v Kimchi Princess a byla to naprostá bomba.

Po pořádné porci pálivého masa s rýží bylo konečně dost sil vyrazit na East Side Gallery, tedy k části berlínské zdi se street art malbami. Ulice má 1,3 kilometru a většina míst je v současnosti ohrazena plotem.

U Ostbahnhof je to severně asi další 2 kilometry k bulváru Karl-Marx-Allee, který byl vystaven v NDR. Tato široká ulice sloužila především k vojenským přehlídkám a vede až k Alexanderplatz.

Dost bylo památek jde se nakupovat! Komerční třída Kurfürtendamm začíná hned u stanice Zoologischer Garten. (Ano, ta stanice z knihy a filmu My děti ze stanice zoo!) Nákupní ulice zkráceně Kudamm nabízí všechny světové značky, na které si vzpomenete. Měla jsem zde podobný pocit jako před dvěma lety v New Yorku na páté avenue. Hodně lidí, hodně aut a všichni někam pospíchají… Zajímavé, ale nic pro mě. Takže po hodině strávené v Urban Outfitters byl čas na odpolední kávu v The Barn. Tato berlínská pražírna připomíná interiérem například pražskou Emu, takže nemusíme nikomu nic závidět. Na večeři jsem opět ochutnávala neznámé asijské jídlo a tentokrát nechyběly ani koktejly.

Celkové jsem nadšená z multikulturního Kreuzbergu a menších módních butiků, které jsou také všude kolem úžasné kavárny a bistra Impala Coffee. Doporučuji a brzy se určitě vrátím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *